قوس شیر چقدر بلند باشد؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

قوس شیر چقدر بلند باشد؟

قوس شیر از دیگر نکات مهمی است که باید هنگام خرید شیرآلات آشپزخانه مدنظر داشته باشید. شیرآلات قوس‌بلند یا گردن‌غازی معمولا ۸ اینچ یا بلندترند. فضای مانور بیشتری برای شست‌وشوی ظروف عریض‌وطویل بارزترین ویژگی مثبت شیرآلات این مدلی است. این مدلی‌ها برای شماهایی هم که طبق عادت ظرف‌ها را هنگام شست‌وشو در فضای بالای لبه سینک می‌گیرید، مطمئنا راحت‌ترند. البته، ناگفته نماند که چون دهانه شیرهای قوس‌بلند خیلی بالاتر از لبه سینک قرار می‌گیرد، وقتی هر چیزی را موقع شست‌وشو زیاد نزدیک سر شیر بگیرید، به‌خصوص در سینک‌های کم‌عمق، موجب پاشش آب به اطراف می‌شود. برای سینک‌های کم‌عمق ترجیحا بهتر است از شیرآلات با قوس کمتر استفاده کنید.

اما در عین حال باید به فضای در اختیار هم توجه داشته باشید. گاهی ارتفاع پایین شلف یا کابینت بالای سینک یا حتی لبه پنجره پشت سینک مانع نصب شیرآلات قوس‌بلند می‌شود. پس حتما از این نکته هم هنگام انتخاب شیر جایگزین غافل نشوید.

شیرآلات با قوس کم معمولا از ۸ اینچ بلندتر نیستند و زاویه ۴۵ درجه می‌سازند. این مدلی‌ها برای سینک‌ها و فضاهای جمع‌وجور بهترند. اگر هم معمولا نیازی به شست‌وشوی ظرف‌وظروف عیالواری ندارید، می‌توانید از خرید شیرآلات قوس‌بلند صرف نظر کنید؛ مگر اینکه دنبال ایجاد نقطه کانونی در فضای سینک باشید، چون شیرآلات قوس‌بلند نمادارترند.