تعمیر و نگهداری شیرآلات واشری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

شیرآلات چرخشی یا واشری به خصوص در شیر آب گرم زودتر خراب می‌شوند؛ اما معمولا همه افراد قادرند واشر آن را تعویض کنند. واشر این شیرآلات به دلیل این‌که برای باز و بسته شدن به فشار بیش‌تری احتیاج دارد، زودتر خورده می‌شود؛ بنابراین بهتر است هر سه ماه یک‌‌بار واشر شیرآلات چرخشی تعویض شود، تا درصورت چکه کردن آب، هم از هدر رفت آن جلوگیری شود و هم از خرابی بیش‌تر شیرالات.

بسیاری از افراد، وقتی چکه کردن آب را مشاهده می‌کنند فشار بیشتری به شیر اعمال کرده و آن را محکم‌تر می‌چرخانند. درحالی‌که این کار نه تنها باعث حل موضوع نشده، بلکه موجب تخریب بیش‌تر شیر هم می‌شود. لذا بهتر است در صورت مشاهده‌ی چکه کردن آب از شیر، واشر آن را تعویض کنید.

تعمیر و نگهداری شیرآلات اهرمی
در شیرآلات اهرمی برخلاف شیرالات واشری، به جای مغزی چرخشی از کارتریج استفاده می‌کنند. اگر شیر اهرمی منزل‌تان خراب شده‌است، نیازی به تعویض کامل شیر ندارید. فقط کافی‌ست یه اقدام زیر را انجام دهید:

سرپوش‌های شیر را بردارید
پیچ‌های زیر آن را باز کنید
اهرم را جدا کرده و کارتریج ها را تعویض کنید
با این اقدام می‌توانید به مدت طولانی‌تری از شیرآلات اهرمی استفاده کنید. البته به دلیل وجود سه سایز مختلف در کارتریج‌ها بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

نکات مهم در نگهداری شیرآلات
فراموش نکنید که کیفیت بالای شیرآلات می‌تواند زحمت شما را برای نگهداری و تعمیرات تا حد زیادی کاهش دهد؛ به‌عنوان مثال شیرآلات بهداشتی نوبیلی به دلیل کیفیت و استانداردهای بالا می‌تواند هزینه‌های مربوط به نگهداری، تعمیرات و مصرف آب را به‌طور چشم‌گیری کاهش دهد.

در ادامه چند نکته‌ی مهم که به شما در نگهداری شیرآلات و پیشگیری از خرابی آن‌ها کمک می‌کند جمع‌آوری شده‌است. اگر به دنبال راه‌های کم هزینه برای نگهداری شیرآلات خود هستید مطلب را دنبال کنید. آگاهی از چنین نکاتی منجربه کاهش هزینه‌ تعمیرات، افزایش طول عمر مفید آن‌ها می‌شود.

دستگیره شیرآلات را بررسی کنید
اگر هنگام بسته بودن شیر آب متوجه چکه یا نشتی آن شدید، یا در هنگام باز بودن شیر علاوه‌بر جریان اصلی آب این مساله را از دستگیره مشاهده کردید، بهتر است اقدام به تعویض واشر یا کارتریج بکنید. هم‌چنین اگر هنگام باز کردن شیر احساس کردید که فشار آب کم است، ممکن است قطعه‌ای از آن خراب شده و احتیاج به تعمیر داشته‌باشد.

 

تمیز کردن و نگه‌ داری شیرآلات
اصلی‌ترین نکته در نگهداری شیرالات، تمیز کردن و چگونه تمیزکردن آن است. شیرآلات به دلیل آبکاری خاص‌شان زودتر لکه‌دار می‌شوند و براق نبودن آن‌ها بیش‌تر به چشم می‌آید. اگر تمیز و براق بودن خانه برایتان مهم است از روش‌های زیر جهت تمیز کردن و نگهداری شیرآلات استفاده کنید:

استفاده از جوش شیرین
یکی از مفیدترین ماده‌های تمیزکننده جوش شیرین است. جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا حدی که ماده‌ای خمیر مانند حاصل شود (ترکیب شل و آبکی نباشد). سپس با استفاده از پارچه‌ای نخی یا یک مسواک، خمیر را به تمام سطوح شیرآلات آغشته کنید. سپس با آب سرد بشویید و در آخر نیز با یک پارچه تمیز آن را خشک کنید.

ترکیب سرکه و آب
استفاده از سرکه یکی از متداول‌ترین روش‌های تمیزکردن شیرآلات است. بدین منظور سرکه و آب را به نسبت مساوی ترکیب کرده و روی شیرآلات اسپری کنید (می‌توانید با یک پارچه‌ی نخی هم ترکیب آب و سرکه را به شیرآلات بمالید). بهتر است اجازه دهید ترکیب مدتی رو سطح شیرآلات باقی بماند و بعد آن را خشک کنید. اگر لکه‌های سفید و سختی رو شیرآلات وجود دارد، این کار را چند بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

نکته مهم: از این ترکیب برای شیرآلات قدیمی که از جنس آهن و نیکل هستند استفاده نکنید.

استفاده از آب و صابون
یک روش ساده برای تمیز کردن سطوح شیرآلات استفاده از آب و صابون است. آب و صابون را به وسیله‌ یک اسفنج نرم روی سطوح بکشید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید.

استفاده از الکل
الکل قدرت زیادی در تمیز کردن شیرآلات ندارد و تنها در دو حالت قابل استفاده است:

اول این‌که رسوبات روی شیر زیاد نباشد و با چند قطره الکل و پنبه می‌توان شیر را تمیز کرد
دوم این‌که در مناطقی که آب سخت دارند و سرکه برای از بین بردن رسوبات کافی نبوده‌است، می‌توان از الکل هم استفاده کرد.