راهنمای جامع نگهداری از شیرآلات خانگی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اگر جزء افرادی هستید که به نظافت و برق زدن خانه و آشپزخانه خود اهمیت می دهید، این مطلب را از دست ندهید. خرید شیرآلات زیبا در طرح و رنگ های متنوع کار ساده ای است و تنها باید هزینه خرید و نصب آن را پرداخت کرد. آنچه اهمیت دارد بعد از خرید و مرحله نگهداری شیرآلات است. نگهداری از شیرآلات و جلوگیری از فرسودگی آن‌ها کاری است که به سادگی و با چند عمل ساده به صورت هفتگی می توان انجام داد.

انواع شیرآلات

نگهداری شیرآلات تنها در تمیز کردن آن‌ها خلاصه نمی شود. نگهداری از شیرآلات از روزی که نصب می شوند، شروع می شود. سه نوع عمده شیرآلات شامل شیرآلات واشری (معمولی و پرکاربرد) اهرمی و چشمی هستند. شیرآلات اهرمی عمر بسیار بالایی دارند. کمتر پیش می آید که چکه کنند و نیاز به تعمیر داشته باشند.

 

شیرآلات واشری هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض واشر دارند. تقریباً همه افراد به سادگی می توانند واشر این گونه شیرها را تعویض کنند. شیر آب گرم به دلیل حرارت بالای آب زودتر خراب شده و باید واشر آن را زودتر از آب سرد عوض کنید.

تعمیر به موقع شیرآلات چرخشی

از آنجایی که مکانیزم شیرآلات واشری، چرخشی است، باید دقت بیشتری در نگهداری آن‌ها به عمل آورد. مدتی که از عمر این نوع شیرها می گذرد، واشر آن‌ها خورده می شود و نیاز به چرخش و فشار بیشتری برای کنترل آب دارند. باید کاملاً مراقب این قضیه بود.

بسته به میزان استفاده شما از شیرآلات، بهتر است هر ۳ ماه یک بار واشر شیرآلات خود را تعویض کنید. این قضیه بسته به نوع استفاده شما ممکن بیشتر یا کمتر باشد. همچنین برای شیر آب گرم قضیه متفاوت خواهد بود.

هنگامی که واشر خراب می شود، هیچ گونه سطح واسطه ای بین قطعات شیر وجود ندارد. بدین ترتیب، با فشار بیشتر نه تنها مشکل چکه کردن شیر درست نمی شود، بلکه شیر به مرور خورده شده و تعویض واشر نیز تأثیر نخواهد داشت. پس سعی کنید به جای پیچاندن بیشتر نسبت به تعویض واشر آن اقدام کنید.

پیچاندن و فشار بیشتر معمولاً اگر زیاد طول بکشد به یک عادت تبدیل می شود. پس از اینکه واشر را نیز تعویض کردید، فشار زیادی به آن می آورید و همین عامل باعث خراب شدن سریع واشر جدید خواهد شد. هنگامی که واشر شیرآلات خود را تعویض کنید، با اندک فشار و پیچاندن شیر می توانید آب را باز و بسته کنید.

تعمیر شیرآلات اهرمی

برخی افراد به محض خراب شدن شیرهای اهرمی اقدام به تعویض کامل شیر می کنند. غافل از اینکه این شیرها نیز قابل تعمیر هستند. مهم‌ترین تفاوت شیرهای واشری و اهرمی در نوع مغزی آن‌ها است.

شیرهای واشری دارای مغزی چرخشی هستند و باید واشر آن‌ها را هر چند وقت یک بار تعویض کرد. از طرف دیگر شیرهای اهرمی به جای مغزی های چرخشی دارای کارتریج هستند. کارتریج بیشتر شیرهای ایرانی نیز از نوع خارجی است. کافی است کارتریج شیر را تعویض کرده و برای مدت طولانی دوباره از آن استفاده کنید.

از آنجایی که محل باز و بسته کردن و پیچ شیرهای اهرمی به راحتی قابل مشاهده نیست، بیشتر افراد ترجیح می دهند کلاً آن را تعویض کنند. دو علامت کوچک سرد و گرم با رنگ های آبی و قرمز روی تمامی این نوع شیرها یافت می شود. کافی است این علامت ها که حالت درپوش دارند را جدا کرده و پیچ زیر آن‌ها را باز کنید. پس از باز کردن این پیچ ها نیز اهرم شیر به راحتی جدا می شود. با بیرون آوردن اهرم می توانید کارتریج را جدا کرده و نمونه مشابه آن را تهیه کرده و جایگزین کنید.

دقت کنید که تمامی کارتریج ها یکسان نیستند. کارتریج ها معمولاً ۳ نوع A,B,C دارند که روی آن‌ها درج شده است. اگر نتوانستید آن را تشخیص دهید، قطعه را با خود به مغازه برده و مشابه آن را تهیه کنید.

تمیز کردن و نگهداری از شیرآلات

تقریباً لکه نگرفتن و تمیز ماندن شیرآلات غیرممکن است. تمامی شیرآلات به مرور زمان لکه می گیرند. مهم‌ترین کاری که باید انجام داد این است که از تبدیل شدن لکه به رسوب جلوگیری کرد. روکش برخی از شیرآلات با دیگری متفاوت است. ممکن است رنگ آن‌ها نیز متفاوت باشد اما شیوه نگهداری از شیرآلات یکی است.